ЯК ВИБРАТИ ЛИЖІ?
Правильний вибір лиж включає в себе багато нюансів, а саме ваш рівень катання, навички володіння технікою, зріст, вага, вік, місцевість умови в яких ви збираєтесь катитися та інші фактори. Почати слід з визначення розміру лиж, який підходить саме вам.
Якої довжини мають бути лижі?
Немає чарівної формули, щоб визначити правильний розмір лиж. Загалом, оптимальна довжина лиж знаходиться десь між вашим підборіддям і чолом / вашим ростом. Наприклад, лижник зростом 170 см може обрати лижі від 160 см до 180 см. Точний правильний розмір для вас буде залежати від вашого досвіду, вміння, навичок і стилю катання на лижах. Такі фактори, як зріст і вага, є важливими показниками, але не вирішальними. Категорія лиж, тип снігу, місцевість та особисті потреби – це лише деякі з речей, які слід враховувати. Наприклад, для початківців, тих хто вперше вирішив покататися на лижах, чи ще не почуває себе впевнено, рекомендується обирати коротші лижі. А для досвідчених лижників краще підходять довші лижі.
Довші чи коротші лижі?
У межах діапазону розмірів лиж є кілька причин вибрати коротшу або довшу лижу. Короткою лижою буде легше повертати, але вона не настільки стійка, як довша. На лижах для карвінгу з більш тонкою талією і меншим радіусом повороту можна кататися на лижах меншої довжини, ніж на лижах для олл-маунтин або фрірайду з більшим радіусом повороту і більшою шириною талії.
Причини обрати коротші лижі:
- Ви початківець або середній лижник, катаєтесь невпевнено.
- Ви важите менше середнього для вашого зросту.
- Ви любите робити короткі швидкі повороти і рідко катаєтеся швидко.
- Ви хочете карвінгові-лижі лише з рокером.
Причини обрати довші лижі:
- Ви катаєтесь на лижах швидко й агресивно.
- Ви важите більше, ніж у середньому для вашого зросту.
- Ви плануєте кататися за межами підготовлених трас.
- Ви хочете впевнено тримати дугу в поворотах.
Вибір лиж за рівнем катання
Рівень катання не є вирішальним для вибору лиж, оскільки гірськолижні технології дали можливість початківцям кататися на набагато більшому розмаїтті лиж. Тим не менш, є особливості, які відрізняють лижі, завдяки чому вони краще підходять для лижників різного рівня катання.
Лижі для початкового / середнього рівня
Якщо ви новачок у катанні на лижах або лижник, який працює над плавними поворотами. Характеристики лижі для початківців: м'яка лижа, вузька талія, композитні, пінопластові або м’які дерев’яні сердечники. Ідея полягає в тому, щоб обрати лижу, якою легко повертати, а також вона прощає незначні помилки при катанні.
Лижі середнього / досвідченого рівня
Більшість лижників і лиж підходять саме до цього рівня, незалежно від того, чи любите вкатані схили чи горбисту поверхню. Ці лижі, як правило, дещо ширші, ніж лижі для початківців та середнього рівня, з міцнішим дерев’яним сердечником і сендвіч-конструкцією боковини. Залежно від типу лиж, лижі середнього рівня можуть мати рокер.
Лижі досвідченого / експертного рівня
Незалежно від вибору місцевості, лижі від досвідченого до експертного рівня призначені для агресивніших та досвідчених лижників. Ви часто знайдете шари титаналу, вуглецю, льону або інших матеріалів, призначених для забезпечення кращої жорсткості на швидкості або в складних умовах. Лижі для досвідчених експертів, як правило, жорсткіші як в поздовжньому, так і в поперечному розрізі, ніж лижі середнього рівня, і можуть викликати складності при катанні на менших швидкостях. Вони також є з різноманітними конфігураціями рокерів.
Розміри лиж та відчуття при катанні
Існує багато факторів, від яких залежить відчуття лиж та їх функціонування, для їх опису використовуються кілька поширених вимірювань. Зазвичай ви побачите розміри лиж, визначені 3-чисельним виміром для носка/талії/п'ятки, наприклад 115/90/107 мм. У цьому прикладі 115 мм означає ширину носка (кінчика лиж), 90 мм – ширину талії, а 107 мм – ширину п'тки (хвоста). Інші фактори, такі як гнучкість і відчуття, більш суб’єктивні.
Ширина талії є однією з найбільш поширених характеристик після довжини лиж. Це вимір на ширині лиж по середині (талії) лижі, яка зазвичай є найвужчою точкою. Ширина талії має великий вплив на те, наскільки легко повертається лижа, і як вона справляється з пухким та невкатаним снігом. Вужча ширина талії швидша від краю до краю під час поворотів, а ширша ширина талії забезпечує кращу плавність в пухляку та розсипчастому снігу.
Радіус повороту
Радіус повороту – це фжорма лижі, що визначається її шириною носка, талії та хвоста, зазвичай виражається в метрах. Чим вужча талія лижі по відношенню до її носка і хвоста, тим коротший радіус повороту і, отже, глибший бічний виріз. Лижа з глибоким бічним вирізом (короткий радіус повороту) буде робити повороти швидше, а лижа з тонким бічним вирізом (довгий радіус повороту) буде повертатися повільніше і, як правило, більш стабільна на високих швидкостях. Деякі сучасні лижі поєднують два або більше радіусів на одній кромці.
Лижний Camber і Rocker
Camber - вигин лижі у формі арки — це невелика висхідна крива в середині лижі або дошки, з точками контакту — там, де лижа чи дошка контактує зі снігом — близько до кінців. Camber вимагає більш точного початку повороту та забезпечує чудову точність із великою потужністю на підготовленому схилі та твердому снігу.
Rocker - зворотній вигин. Вигнуті лижі та дошки створюють більший тиск на сніг на кінчику та хвості, оскільки для досягнення цього вигину їм доводиться далі згинатися. Рокер-лижі та сноуборди забезпечують чудову плавність на м’якому снігу та полегшують початок повороту з меншим шансом «зловити» край. Оскільки лижі в цілому стають ширшими, рокер допомагає підтримувати нові форми маневреними для більш широкого кола лижників. Широкі форми лиж і дошок, призначені в основному для пухкого снігу.
Вибір лиж за типом місцевості
Вибираючи пару лиж, важливо враховувати тип місцевості, на якій ви будете кататися найчастіше. Різні стилі лиж будуть відмінними на різних ділянках гори. Сьогодні межі між різними типами лиж все більш розмиті, тому багато лиж підпадають під більш ніж одну категорію.
Універсальні карвінгові лижі
Як випливає з назви, універсальні лижі призначені для катання на всіх видах поверхні. Але основне їх призначнен твердий підготовлений схил (як траси у Буковелі). Якщо ви збираєтеся мати лише одну лижу, щоб кататися всюди, то це саме те. Тим не менш, універсальні лижі бувають різних форм і ширин, які відповідають конкретним потребам різних лижників.
Лижі для пухляка
Ці лижі для глибоких снігів. Якщо ви любите знаходити виїжджати за межі траси на вашому місцевому курорті, тоді це те, що вам потрібно, щоб залишатися на плаву. Лижі з цієї категорії зазвичай ширші за універсальні (115 мм або більше в талії). Деякі мають унікальну форму вирізу, як-от зворотний боковий виріз; кінчик і хвіст не завжди є найширшими частинами лиж. Сьогодні лижі для пухляка досить універсальні, щоб впоратися зі змішаними умовами та більш твердим снігом.
Лижі для парку
Паркові та пайп-лижі, які часто називають фристайл-лижами, призначені для лижників, які проводять більшу частину свого часу в ландшафтному парку. Якщо ви любите стрибки, рейки та стрілки всіх видів, тоді перегляньте цю категорію. Хоча традиційно паркові та пайп-лижі мають більш вузьку талію з повним розвалом, ця категорія включає більше моделей рокерів і різних форм. Ви майже завжди знайдете ці лижі з подвійними наконечниками, а також інші особливості парку, такі як товстіші, міцніші краї, щільні екструдовані основи та масляні зони.
Класичні лижі
Згадуємо їх тут тільки як історичний факт. Сьогодні цих лиж уже немає ні в продажу ні в прокаті. Ви можете побачити їх як рарететні лижі у любителів ностальгії чи у окремих нестандартних випадках.
Підготовка лиж / сервіс лиж
Для комфортного катання, в незалежності від того яку лижу ви оберете, їх потрібно підготувати. У процесі підготовки лиж до катання треба перевірити справність кріплень, гладкість ковзної поверхні (тефлону), гостроту кантів. За необхідності зробити ремонт. Перед початком зимового сезону, слід зробити лижам повний сервіс, а в кінці сезону, підготувати їх до консервації. У повний сервіс входить наступне: чистка ковзної поверхні (мілка шліфовка), заливка пошкодженої ковзної поверхні кофексом, шліфування ковзної поверхні, заточка кантів на станку, гаряча наплавка спеціальним парафіном, циклювання і натирання ковзної поверхні.
Детальніше про підготовку, сервіс і ремонт лиж та лижного спорядження тут 👉